Výběr a údržba obuvi

NÁVOD NA POUŽÍVÁNÍ, ÚDRŽBU A OŠETŘOVÁNÍ OBUVI

 

Vážený zákazníku, děkujeme Vám, že jste si zakoupil naši obuv. Věnujte, prosím, patřičnou pozornost následujícím informacím. Upozorníme Vás na několik skutečností a poradíme Vám, jak se zakoupenou obuví zacházet a udržovat ji tak, aby Vám sloužila k Vaší plné spokojenosti. A Vaše spokojenost je naším prvořadým cílem.

 

Veškerá obuv od společnosti PROTETIKA splňuje požadavky obvyklé jakosti stanovené příslušnými technickými normami platnými v České republice (jsou to: ČSN P 795600 – Obuv – Požadavky a zkušební metody a ČSN 795790 – Obuv – Přijatelné odchylky) a zároveň je za běžných a rozumě předvídatelných podmínek užití bezpečná (dle zákona č.102/2001 Sb., o obecné bezpečnosti výrobků a o změně některých zákonů).

 

Výběr obuvi

Při výběru obuvi dbejte na to, aby zvolený druh, velikost a šíře obuvi přesně odpovídala Vaším potřebám – délka vnitřního prostoru obuvi – velikost – má být delší než délka chodidla, prsty by se neměly v žádném případě dotýkat vnitřní strany špičky obuvi (tzv. nadměrek). Po návratu domů si obuv ještě jednou v klidu vyzkoušejte. Nevhodně zvolený druh obuvi, velikost, šíře nebo tvar obuvi nemůže být důvodem k pozdější reklamaci.

Nezapomeňte vzít v úvahu účel užití, provedení, materiálové složení a způsob ošetřování obuvi. Pouze obuv dobře zvolená z hlediska funkčního, sortimentního a velikostního je předpokladem naplnění užitné hodnoty a účelovosti obuvi. Po celou dobu užívání věnujte maximální pozornost všem základním pravidlům používání obuvi. Zvláště je nutné předcházet všem faktorům nepříznivě ovlivňujícím plnou funkčnost a životnost obuvi, jako např.: vysoká intenzita užívání obuvi (nedoporučujeme používat každodenně stejnou obuv), používání obuvi k nevhodnému účelu, praní obuvi atd..

Další nutnou podmínkou pro zachování dobrého stavu obuvi a její plné funkčnosti je pravidelná údržba. Nesprávná nebo nedostatečná údržba obuvi podstatně zkracuje její plnou funkčnost a životnost.

 

Účelovost obuvi

Pro každý účel užití je vhodný jiný druh obuvi. Účelovost ovlivňuje volbu použitého materiálu, konstrukci, provedení a způsob údržby obuvi. Berte tedy, prosím, při výběru v úvahu, k jakému účelu chcete obuv používat.

Společenská obuv – je obuv pro krátkodobé nošení v interiéru při různých společenských příležitostech. Jedná se většinou o celousňovou obuv klasických střihů (polobotkovou nebo lodičkovou) s usňovou podešví spojenou se svrškem lepením. Tato obuv je velmi citlivá na vlhkost a nerovný povrch a proto ji nedoporučujeme používat v exteriérech.

Vysoce módní obuv  – je obuv určená pro krátkodobé nošení. Svou konstrukcí a materiálovým složením je určena, navržena a vyrobena k nošení v nenáročných podmínkách a prvořadá je u ní módnost, nikoli životnost.

Vycházková obuv – je obuv k nošení po místních komunikacích nebo v místnostech. Vyznačuje se mohutnější a trvanlivější  konstrukcí spodku než obuv společenská. Je charakteristická velkou pestrostí střihu a použitých materiálů. Rozlišujeme letní vycházkovou obuv (lehká, vzdušná obuv), celoroční vycházkovou obuv (obuv s konstrukcí přizpůsobenou nošení v různých klimatických podmínkách, podešev zpravidla dezénovaná) a zimní vycházkovou obuv (obuv s vysokou úrovní tepelně izolačních vlastností, podešev zpravidla s protiskluzným dezénem).

Rekreační obuv – je obuv k nošení při sportovně-rekreačních  a sportovně-vycházkových příležitostech, na delší vzdálenosti i v mírném, upraveném přírodním prostředí. Obuv s pevnější konstrukcí svršku a robustnějším spodkem.

Sportovní obuv – je obuv pro provozování různých sportovních aktivit. Svou konstrukcí odpovídá požadavkům příslušného druhu sportu, proto je nutné ji pouze k tomuto sportu používat.

Domácí obuv – lehká, textilní obuv jednoduché konstrukce, určená k nošení v místnostech.

Dětská obuv – je obuv, na kterou jsou kladeny zvláštní nároky. Tyto nároky jsou charakterizovány potřebami dětské nohy, která se vyvíjí a roste:

-          vyberte obuv, která dobře padne  do délky i do šířky, nezapomeňte na nadměrek 10-15 mm

-          dětská obuv by měla mít prostornou, kulatou špičku a dostatečně tuhý opatek

-          upřednostňujte kotníčkový střih šněrovací nebo s páskem na suchý zip

-          dětská noha roste velice rychle, kontrolujte proto pravidelně velikost nohy a nošené obuvi

-          nezapomeňte, že dětská noha se vyvíjí, její kosti jsou měkké a případné nedodržení základních zásad může mít za následek poškození nohy dítěte mnohdy na celý život

 

Výrobní způsob

Další hledisko výrazně ovlivňující funkci a údržbu obuvi je výrobní způsob, tzn. způsob, jakým je spojen spodek obuvi se svrškem.

Obuv lepená – nejčastěji používaná technologie, kdy je spodek obuvi ke svršku připevněn lepením. Pevnost lepeného spoje může být negativně ovlivněna promáčením nebo propocením obuvi, event. opakovaným používáním nedostatečně vysušené obuvi. Při neopatrné chůzi může dojít k mechanickému uvolnění lepeného spoje (ukopnutí).

Obuv flexiblová – obuv vyrobená tímto způsobem je velmi pohodlná, lehká, ohebná (flexibilní) s efektním prošívaným okrajem. Zvýšená ohebnost je daná skutečností, že svršek obuvi je přišíván přímo ke spodku, bez nutnosti použití napínací stélky. Nevýhodou této obuvi je její omezená vodonepropustnost, která je daná právě přišitím svršku ke spodku, při kterém je vrchový materiál perforován šitím. Tuto obuv používejte především v suchém prostředí. Při zvýšené vlhkosti může dojít k promáčení obuvi.

Obuv nástřiková (s přímo tvářeným spodkem) – spodek obuvi je ke svršku připevněn lisováním, vstřikováním nebo odléváním. Kvalita spoje i samotného spodku obuvi je dána použitým materiálem a dodržením dané technologie.

 

 

Použitý materiál, jeho údržba a ošetřování

V současné době se používá velké množství materiálů, od mnoha druhů usní, až po materiály syntetické a textil. Základní znalosti o použitých materiálech, spolu se správným ošetřováním a pečlivou údržbou, prodlužují životnost Vaší obuvi.

Useň (kůže) – nejčastěji používaný, přírodní materiál s ideálními vlastnostmi pro výrobu obuvi. Useň je prodyšná, měkká, má velmi dobré absorpční vlastnosti a je schopna se přizpůsobit individuálnímu tvaru nohy. Useň je charakteristická svou proměnlivou lícovou kresbou, která potvrzuje její přírodní charakter a odlišuje ji tak i vzhledem od syntetických materiálů. Useň není neomezeně odolná působení vlhkosti a to ani z vnější (klimatické vlivy) ani z vnitřní strany (pot). O usňovou obuv je proto třeba neustále pečovat. Rozeznáváme několik základních druhů usní:

Hladká useň – je useň s jemně strukturovaným povrchem s malými póry. Obuv zbavte nečistot vhodným kartáčkem nebo měkkým vlhkým hadříkem a vytřete do sucha. Použijte vhodný krém požadovaného odstínu a vyleštěte. Rovněž lze použít speciální samolešticí emulze nebo samolešticí houbičky.

Laková useň – je useň s hladkým, lesklým povrchem, který je docílen lakovou úpravou usně. Její povrch je velmi choulostivý na mechanické poškození, chemické vlivy, rozmáčení a mráz. Nečistoty z povrchu usně odstraňte jemným vlhkým hadříkem, povrch ošetřete krémem či sprejem na lakové usně.

Nubuk, velur (semiš) – je useň broušená po líci nebo po rubu. Obuv z tohoto materiálu ošetřujte pryžovým kartáčkem a přípravky, které jsou určené pro vlasové usně. Tyto přípravky oživují barvu a mohou být barevné nebo bezbarvé. Důležité je ošetření vlasových usní vhodnou impregnací, zvyšující odolnost proti vodě. Tyto usně nikdy nekrémujte!

Ostatní usně – existuje celá řada dalších druhů usní, které se vyznačují především barevnými efekty a rozmanitostí zpracování povrchu. Charakteristickou vlastností většiny těchto usní je to, že během používání se jejich vzhled ,,vyvíjí“. Lícové vrstvy se stírají nebo mění barvu, v místech ohybů a vrásek vystupuje kontrastní barva, obuv získává patinu a charakteristický ,,použitý“ vzhled. Tyto změny jsou žádoucí, v žádném případě se nejedná o projev vady. Tyto usně v žádném případě nekrémujte ani neleštěte. K ošetření používejte bezbarvé impregnační spreje, které nechejte na povrchu obuvi zaschnout.

Spodková useň – je druh usně, která se používá na výrobu podešví pro společenskou obuv. Tuto obuv používáme pouze pro krátkodobé nošení v interiérech. Nehodí se pro běžné užití – je velmi citlivá na vlhko a nerovný povrch. Usňové podešve ošetřujte vhodným prostředkem, který materiálu dodává potřebnou vláčnost, zvyšuje odolnost proti oděru a protiskluznost. Pokud se rozhodnete používat obuv s usňovou podešví pro běžné nošení i mimo interiér, je nutné ji vhodným způsobem podrazit a snížit tak možnost jejího nadměrného opotřebení nebo poškození. I takto upravenou obuv však v žádném případě nedoporučujeme používat ve vlhkém prostředí.

Povrstvená useň (povrstvená kůže) – je useň, která má na povrchu nanesenou či připojenou vrstvu fólie nebo plastu. Má podobné vlastnosti jako laková useň. Tento materiál otřete vlhkým hadříkem a utřete do sucha nebo používejte prostředky určené k ošetření syntetických materiálů.

 

Textil – používá se na lehčí, často letní nebo domácí obuv. Textilní obuv ošetřujte za sucha kartáčováním a čistícími spreji na textil, které obuv impregnují, oživí barvy a zamezí ušpinění.

Syntetické materiály – plasty, koženky, poromery – tyto materiály vzhledem často připomínají useň, ale jejich vlastnosti nedosahují kvality přírodních usní. Tato obuv je velmi nenáročná na údržbu. Omývejte ji vlhkým hadříkem s přídavkem saponátu a utřete do sucha.

Pryž – obuv omývejte vlhkým hadříkem s přídavkem saponátu a vytřete do sucha.

 

Vodonepropustná membrána – speciální materiály tohoto druhu zajišťují vodonepropustnost a prodyšnost  obuvi (např. nejznámější z těchto materiálů GORETEX®). Používají se zejména pro turistickou a sportovní obuv. Obuv nejprve očistěte od hrubé špíny pomocí vlažné vody a hubky nebo kartáčku. Po uschnutí povrchu obuvi naimpregnujte vhodným impregnačním prostředkem – používejte pouze přípravky, které doporučují výrobci těchto membrán.

 

Další zásady správného udržování a ošetřování obuvi:

-          při obouvání obuvi, zejména uzavřeného střihu, používejte obouvací lžíci

-          po vyzutí obuv napněte na napínáky odpovídající velikosti

-          střídejte často obuv, zejména v deštivém počasí (nedoporučujeme používat každodenně stejnou obuv)

-          obuv je nutné nechat po každém použití důkladně vyschnout a vyvětrat (i s vyjmutou vkládací stélkou – i po krátkém použití dochází ke zvlhnutí vnitřku obuvi vlivem pocení nohou)

-          používání nedostatečně vysušené obuvi způsobuje její nadměrné opotřebení (zvláště stélek a podšívek)

-          usňová obuv i obuv z broušených usní (samozřejmě také obuv ze syntetických materiálů a textilu) není v žádném případě neomezeně odolná proti vlhkosti  - vhodnou impregnací pouze zvyšujeme její odolnost proti vnější vlhkosti – déšť, sníh; jediným druhem obuvi, který odolává působení vody bez negativních změn, je obuv celoplastová nebo celopryžová

-          obuv z hladké usně před prvním použití naimpregnujte a následně nakrémujte

-          další impregnaci či krémování provádějte podle potřeby

-          vyvarujte se rozmáčení obuvi, které poškozuje vzhled povrchové úpravy a deformuje tvar obuvi

-          promáčenou obuv vycpěte novinami a postupně sušte mimo dosah zdroje zvýšené teploty

-          při zvýšeném pocení nebo při provlhnutí obuvi může vnitřní vybavení do jisté míry zapouštět barvu

-          nerovnoměrná kresba líce a částečná rozdílnost povrchu je charakteristická pro přírodní useň

-          dětská zimní oteplovací obuv, tzv. sněhule“, je určena především do sněhu a neměla by být jedinou zimní obuví Vašeho dítěte

-          textilní ani jinou obuv zásadně nedoporučujeme prát v pračce za použití saponátových prostředků

-          včasnou základní údržbou nebo výměnou opotřebovaných patníků, podešví (příp. podrážek), vkládacích či vlepovacích stélek nebo šněrovadel zabráníte poškození dalších součástí Vaší obuvi; toto případné poškození nemůže být důvodem k reklamaci.

 

Ve specializovaných prodejnách s obuví najdete široký sortiment výrobků k ošetřování a údržbě všech druhů obuvi. Důsledně dodržujte návod k použití uvedený na těchto výrobcích. Přejeme Vám pohodlnou chůzi v naší obuvi.

 

 

 

 

Tisknout